DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 28.11.2010 19:57:32 

BOJOVÁ PLEMENA

- Bandog

Bandog 

Bandog - starý známý nebo nové plemeno?
 Při objasnění původu se musíme vrátit do Anglie 16. století. Názvu bandogge použil v literatuře poprvé již dr. Johannes Caius (De Canibus Britannicis, Londýn 1570), přičemž pojmenování tohoto hlídacího, strážného psa bylo odvozeno od skutečnosti, že během dne byl uvázán (banned) řetězem u boudy na dvoře statku a večer a v noci vypouštěn, aby se volně potuloval a hlídal území pánova pozemku. Za pozoruhodnou byla již tehdy považována schopnost dobrého bandoga nikdy nepřekročit pomezní - hraniční čáry pozemku (boundaries). Podrobnější popis těchto psů podává v roce 1586 William Harrison v díle "Description of England". Postupem času a díky nekontrolovanému křížení bandog skoro vyhynul. V 50. až 60. letech minulého století se americký veterinář dr. Swinford snažil "znovu vytvořit" bandoga - silného, odvážného a zároveň vyrovnaného psa. Křížil velká molossoidní plemena psů pitbulteriérem. Výsledkem byl mohutný pes pevné kostry s hbitostí pitbulteriéra. Povahově je bandog výborným rodinným psem. Zbožňuje svou rodinu a hlavně děti, ke kterým má silný ochranitelský vztah. Výborně se také cvičí - co se jednou naučí, nepotřebuje neustále opakovat a procvičovat. Při obraně reaguje okamžitě a velmi razantně. U bandoga nejsou známy žádné dědičné choroby. I přes svou krátkou srst bez podsady je nenáročný na ubytování. Rovněž na výživu není toto plemeno nikterak náročné.
 
 A jak má vlastně vypadat?
 Bandog je silný, svalnatý pes, obdélníkového formátu, inteligentní, vytrvalý, aktivní a spolehlivý, zcela oddán své rodině. Co se týče velikosti psa, kohoutková výška u psů je dána min. výškou 60 cm, u fen min. 50 cm. Horní hranice není stanovena. Orientační hmotnost psa je 50 kg, feny 40 kg. Hmotnost nesmí psa omezovat v pohybu a jeho přirozené aktivitě, přesto by neměla být výrazně menší, než je uvedeno výše.


 Zbarvení bandoga                                                                                                         žíhaní (světle, tmavě), zlatí, skořicoví, černí, modří. Jsou povoleny bílé znaky (náprsenka, tlapy), nesmí však přesáhnout zbarvení více než z jedné čtvrtiny těla!
 
 V současné době není zatím bandog uznán jako samostatné plemeno podle pravidel
 FCI, jedná se o zařazení do kategorie pracovních plemen.